Гурток фольклорситики
Гурток фольклористики Івано-Франківського обласного відділення МАН України, що працює на базі Калуського ліцею ім. Дмитра Бахматюка Калуської міської ради, у січні-березні 2025 р. працював у кількох проєктних напрямках.
У березні проведено Кобзарознавче онлайн-заняття "Створення оригінальних парафразів за афоризмами Шевченка (за Ольгою Брюхоаецькою, НаУКМА)" у межах участі в програмі "Національний проєкт: ПИШЕМО ЕСЕ", що реалізується командою ГО "Вчися" за підтримки міжнародного благодійного фонду "відродження" у партнерстві з міжнародними організаціями і платформами (Grammarly, National Writing Project, Theirworld та Global Business Coalition For Education).
Навчалися робити ориґінальний парафраз афоризмів Т. Шевченка з послання "І мертвим, і живим...", використовуючи метод «Питання» (читали слова автора й запитували самі себе: що він робить, на що спрямована його думка. Ставили питання не до слів, а до автора і його дій. Саме таке питання виводило нас за межі речення, яке намагалися пояснити, не відсторонюючись від того, що висловлено автором у цитаті).
Ось кілька прикладів слухачів і слухачок:
-
Нема на світі України, немає другого Дніпра...
-
Доборолась Україна до самого краю...
-
Раби, подножки, грязь Москви...
-
Обнімітесь ж, брати, мої, молю вас, благаю...
Афоризм 1
Правильне питання: "Яку унікальність і дивовижність України автор підкреслює як найбільшу духовну і національну цінність народу?"
Оригінальний парафраз: "Шевченко підкреслює, що Україна є незамінною і найціннішою для свого народу".
Афоризм 2
Правильне питання: "До чого довела історична боротьба за самоідентичність і право на життя, слово, думку Україну?"
Оригінальний парафраз: "Україна перебуває у занепаді і постає знесиленою і без надій матір’ю".
Афоризм 3
Правильне питання: "Як автор бачить зрадливих українців?"
Оригінальний парафраз: "Шевченко засуджує недалекоглядних і корисливих людей, які служать ворогу".
Афоризм 4
Правильне питання: "Що хоче бачити автор у майбутній Україні?"
Оригінальний парафраз: "Він хоче бачити єдиний, міцний і сильний народ".
Також реалізовано Шевченкопопуляризаційну поезораптівку "Голосом моєї душі".
Троє слухачок гуртка Олена Лещій, Софія Слюзар, Анастасія Карташова - лавреатки ХVІІІ Міжнародного конкурсу з українознавства для учнів 8–11 класів закладів загальної середньої освіти!
28 березня 2025 року у Київському національному університеті імені Тараса Шевченка відбулось урочисте нагородження призерів. Ініціатором цього конкурсу є НДІ українознавства КНУ імені Тараса Шевченка.
У часи, коли наша країна виборює свою незалежність і свободу, надзвичайно важливо пам’ятати, хто ми є, звідки наше коріння, і як нам будувати майбутнє. Цей конкурс – це не лише перевірка знань, а й можливість висловити свою любов до рідної землі, глибше зануритися в українську спадщину та показати, що українська нація – це потужне джерело науки та духовності!